Przetarg nieograniczony to podstawowy tryb udzielenia zamówienia publicznego, którego procedura jest w pełni otwarta na konkurencję pomiędzy przedsiębiorcami ubiegającymi się o uzyskanie zamówienia publicznego. W 2014 roku ponad 80% udzielonych w skali kraju zamówień publicznych zostało poprzedzonych procedurą przetargu nieograniczonego. Decyzja zamawiającego o udzieleniu zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego nie może zostać oprotestowana.
Przetarg nieograniczony może być stosowany do każdego rodzaju zamówienia publicznego bez względu na jego wartość czy przedmiot.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 7 dni do końca29.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
W przetargu nieograniczonym może wziąć udział każda firma, która spełnia określone w ogłoszeniu o przetargu wymogi zamawiającego.
Sprawdź definicję Przetargu nieograniczonego Przetarg nieograniczony w słowniku Pzp
Termin składania ofert w przetargu nieograniczonym.
W zależności od wartości udzielanego zamówienia procedura przetargu nieograniczonego przewiduje inne terminy na składanie ofert.
Dla przetargu nieograniczonego dotyczącego dostaw lub usług minimalny termin składania ofert wynosi 7 dni od daty opublikowania ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych (www.uzp.gov.pl), a w przypadku robót budowlanych jest to 14 dni.
Natomiast dla przetargu nieograniczonego ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich* ustawa Prawo zamówień publicznych określa terminy składania ofert wynoszące:
- 40 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich drogą elektroniczną;
- 47 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich w sposób inny niż określony powyżej.
Ustawa Prawo zamówień publicznych dopuszcza również skrócenie wskazanego terminu po spełnieniu wymogów zawartych w przepisach* ustawy Prawo zamówień publicznych.
Terminy składania ofert obliczane są w dniach kalendarzowych.
Dla ważności procedury przetargu nieograniczonego wystarczającym jest złożenie w wyznaczonym terminie co najmniej jednej oferty spełniającej wymogi zamawiającego.
Znajdź przetarg dla swojej firmy: Oferty przetargów z całego kraju
Każdy ma prawo uczestniczyć w otwarciu ofert przetargowych.
W otwarciu ofert złożonych w przetargu nieograniczonym może wziąć udział każdy zainteresowany. Otwarcie ofert złożonych w przetargu nieograniczonym ma jawny charakter.
Zamawiający nie ma prawa ograniczać udziału w otarciu ofert przetargowych jedynie do przedstawicieli firm, które złożyły oferty.
Otwarcie ofert przetargowych musi być dokonane w dniu w którym upłyną termin składania ofert.
Bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający zobowiązany jest podać kwotę jaką zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia - co do zasady jeżeli najkorzystniejsza oferta nie przekracza podanej kwoty zamawiający nie powinien unieważnić przetargu ze względu na brak środków na opłacenie jego realizacji.
Ponadto otwierając oferty zamawiający zobowiązany jest podać nazwę i adres podmiotu składającego ofertę, cenę realizacji zamówienia (co najmniej brutto), termin wykonania oraz udzielony okres gwarancji i warunki płatności.
Składając ofertę wykonawca nie może zastrzec powyższych informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa.
Czy wiesz, że...
W 2011 roku ponad 75% udzielonych w skali kraju zamówień publicznych zostało poprzedzonych procedurą przetargu nieograniczonego.
Decyzja zamawiającego o udzieleniu zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego nie może zostać oprotestowana.
* Patrz również w tekście pt. Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach.
* Patrz art. 43 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych
Ustawa PZP Prawo zamówień publicznych - tekst ujednolicony
Poradnik przedsiębiorcy:
Część I: Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach?
Część II: Kurs euro w zamówieniach publicznych
Część III: Przetarg nieograniczony - wszystko co musisz wiedzieć
Cześć IV: Jak startować w przetargu ograniczonym?
Cześć V: Opis przedmiotu zamówienia - przykłady złych praktyk
Cześć VI: Jak złożyć ofertę równoważną? Cześć VII: Warunki udziału w przetargu: czego może żądać zamawiający?
Cześć VIII: Pełnomocnictwo do podpisania oferty (WZÓR)
Część IX: Umowa konsorcjum (WZÓR)
Część X: Co może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?
-
Opis przedmiotu zamówienia - przykłady złych praktyk
Zamówienia publiczneOpis przedmiotu zamówienia publicznego musi zostać sporządzony w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń. Sprawdź na jakie nieprawidłowości w opisie przedmiotu zamówienia musisz zwracać uwagę. -
Co musisz wiedzieć o przetargu nieograniczonym?
Zamówienia publicznePrzetarg nieograniczony to podstawowy tryb udzielenia zamówienia publicznego, którego procedura jest w pełni otwarta na konkurencję pomiędzy przedsiębiorcami ubiegającymi się o uzyskanie zamówienia publicznego. -
Jak startować w przetargu ograniczonym?
Zamówienia publicznePrzetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu. Natomiast oferty przetargowe mogą składać zaproszeni wykonawcy. -
Gdzie szukać ogłoszeń o zamówieniach publicznych?
zamówienia publiczneMiejsce i sposób publikacji ogłoszenia o prowadzonym postępowaniu uzależniony jest od wartości udzielanego zamówienia publicznego.