Pytanie:
Zamawiający otrzymał wymaganą kwotę wadium, natomiast nie otrzymał oferty. Czy ma obowiązek niezwłocznego zwrotu wadium na konto podmiotu, czy musi czekać do momentu wyboru oferty najkorzystniejszej? Czy w przypadku odrzucenia oferty wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (przetarg nieograniczony – usługi) zamawiający ma obowiązek zwrotu wadium niezwłocznie po dostarczeniu wykonawcy informacji o odrzuceniu oferty, czy dopiero po wyborze oferty najkorzystniejszej?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W pierwszym przypadku zamawiający powinien zwrócić wadium najszybciej jak to możliwe, uznając je za świadczenie nienależne. Nie należy tutaj czekać do dnia wyboru najkorzystniejszej oferty.
W przypadku oferty odrzuconej – zamawiający nie ma obowiązku niezwłocznego zwrotu wadium. Obowiązuje go regulacja, która nakazuje zwrot wadium po wyborze najkorzystniejszej oferty.
Jeśli zamawiający otrzymał wadium od pomiotu, który nie złożył następnie oferty w postępowaniu, to należy je potraktować jako świadczenie nienależne (art. 410 § 2 Kodeksu cywilnego). Stosownie do przywołanej regulacji świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.
Justyna Rek-Pawłowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Warunki zatrzymania wadium wykonawcy, który podał nieprawdziwe informacje
Przetargi krok po krokuW przypadku podejmowania decyzji odnośnie do zatrzymania wadium niezbędna jest dokładna analiza okoliczności danego przypadku, tym bardziej w obliczu różnych stanowisk doktryny i składów orzekających sądów. -
Zabezpieczenie i wadium trzeba przechowywać na wyodrębnionym rachunku bankowym
zabezpieczenieWniesione w formie pieniężnej zabezpieczenia należytego wykonania umowy zamawiający jest zobowiązany przechowywać na wydzielonym koncie. Konto bankowe zgodnie z umową zawartą z bankiem może być oprocentowane lub nie. -
Procedura odwrócona z ofertami częściowymi. Co z unieważnioną częścią postępowania?
zamówienia publiczneW przetargu nieograniczonym z zastosowaniem procedury odwróconej dopuszczono składanie ofert częściowych oraz nie wymagano wniesienia wadium. Na jedną z części złożono dwie oferty. Jedna została odrzucona. Co dalej?