progach unijnychPytanie:
W procedurze unijnej dofinansowanej ze środków UE ofertę złożyło międzynarodowe konsorcjum, załączając stosowane pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo określa zakres upoważnienia dla lidera i zostało podpisane w taki sposób: w dokumencie są tylko podpisy „papierowe” partnera (skan podpisu), a cały dokument opatrzono kwalifikowanym podpisem elektronicznym lidera. Zatem lider sam podpisał dla siebie pełnomocnictwo. Na dokumencie brak także notarialnego potwierdzenia. Oferta nie zawiera innych pełnomocnictw. Czy w tej sytuacji pełnomocnictwo powinno zostać podpisane kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi obydwu konsorcjantów i wymaga uzupełnienia na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 17 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W opisanym stanie faktycznym pełnomocnictwo nie zostało złożone w prawidłowej formie. Przepisy ustawy Pzp nie regulują kwestii pełnomocnictw, dlatego też w tej materii należy sięgnąć, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy Pzp, do przepisów Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 99 § 2 kc pełnomocnictwo powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.
Natomiast w myśl art. 78 § 1 kc formę pisemną zachowuje się poprzez złożenie własnoręcznego podpisu. Skan podpisu partnera nie może zostać uznany za zachowanie formy pisemnej w udzielonym pełnomocnictwie.
W postępowaniu prowadzonym w „progach unijnych” zgodnie z art. 10a ust. 5 ustawy Pzp, oferty sporządza się pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej i opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dlatego w myśl art. 99 § 1 kc pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w tej samej formie.
Jednocześnie zgodnie z art. 781 kc do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
Marta Mikulska-Nawacka
Więcej na Portal ZP
-
Czy pełnomocnictwo do przedłużenia terminu związania ofertą może mieć formę elektroniczną?
Przetargi krok po krokuJeżeli zamawiający dopuścił możliwość przedłużenia terminu związania ofertą w formie elektronicznej, to pełnomocnictwo może zostać złożone w formie elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. -
Czy wolno zobowiązać wykonawcę w umowie do uzyskania pozwolenia na użytkowanie?
roboty budowlaneZamawiający jako inwestor w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego może zlecić wykonawcy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. -
Czy pełnomocnictwo do wniesienia oferty może być podpisane po terminie składania ofert?
Zamówienia publiczneZ treści złożonego pełnomocnictwa musi wynikać, że pełnomocnik, w terminie podejmowania czynności w imieniu mocodawcy, był do tego uprawniony.