Pytanie:
Zamawiający ogłosił postępowanie dotyczące termomodernizacji budynku domu pomocy społecznej. Zamawiający określił w SIWZ stawkę VAT w wysokości 8%. W postępowaniu złożono 6 ofert. Jeden z wykonawców zastosował dwie stawki VAT w wysokości 8% i 23%, pozostali jedną stawkę 8%. Zamawiający zwrócił się do wykonawcy o wyjaśnienie powodu zastosowania dwóch stawek VAT. W odpowiedzi wykonawca wskazał, że zakres przedmiotowy zamówienia obejmuje również wymianę oświetlenia zewnętrznego, remont nawierzchni i elementy małej architektury, które objęte są zdaniem wykonawcy 23-proc. stawką VAT. Nadmieniam, że oferta tego wykonawcy nie jest pierwszą w rankingu i nawet gdyby zastosował do całości stawkę VAT w wysokości 8%, to nie zmieniłoby to rankingu ofert. W związku z powyższym proszę o poradę jak należy postąpić:
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 3 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje o przetargu nieograniczonym z możliwością negocjacji na udzielenie zamówienia
Ogłoszenie premium 2 dni do końca25.11.2024
ZABRZE, ŚląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
- Czy unieważnić postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp z uwagi na wadę postępowania polegającą na nieporównywalności ofert w związku z określeniem przez zamawiającego jednej stawki VAT?
- Mając na uwadze fakt, iż za określenie stawki VAT w prawidłowej wysokości odpowiada wystawca faktury, czyli w tym przypadku wykonawca, "pominąć" wyjaśnienia wykonawcy i kontynuować procedurę w kierunku wyboru najkorzystniejszej oferty?
Odpowiedź:
Opisane okoliczności powodują konieczność unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp. w związku z art. 146 ust. 6 ustawy Pzp. Błąd zamawiającego ma wpływ na wynik postępowania z tego względu, że pięciu wykonawców złożyło z inicjatywy zamawiającego oferty z błędną stawką VAT, a taka sytuacja wskazuje na błąd w obliczeniu ceny, natomiast jeden wykonawca złożył ofertę z prawidłową stawką VAT, jednak niezgodną ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia i dodatkowo nie jest to oferta najwyżej oceniona.
Zamawiający, określając w zapisach specyfikacji istotnych warunków zamówienia nieprawidłową stawkę VAT, doprowadził do sytuacji, w której złożone oferty są nieporównywalne, dodatkowo są nieprawidłowe i nie ma możliwości dokonania ich poprawienia tak, aby zachować ich zgodność ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Błąd zamawiającego nie może być na tym etapie konwalidowany.
Pamiętać trzeba, że „(...) Zawartość informacyjna wyjaśnień SIWZ, niezależnie od tego, czy stanowi udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pociąga również za sobą zmianę SIWZ, jest wiążąca w postępowaniu. (...) Dorobkiem orzecznictwa jest stwierdzenie, że nieścisłości, niedopowiedzenia oraz sprzeczności w SIWZ należy odczytywać w sposób, który nie może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla wykonawców. Nieprecyzyjne, wprowadzające w błąd wykonawców, brzmienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz wyjaśnień do tego dokumentu należy traktować na korzyść wykonawców. Doniosłość dokumentów, jakimi są SIWZ, ogłoszenie o zamówieniu oraz wyjaśnienia SIWZ sprowadza się do szczególnej roli w postępowaniu o zamówienie publiczne – z jednej strony określają one oczekiwania zamawiającego dotyczące wykonawcy i oferty, w tym wymagania dotyczące przedmiotu zamówienia, które muszą być spełnione, by uczynić zadość potrzebom zamawiającego, z drugiej zaś – wyznaczają granice, w jakich może poruszać się zamawiający, dokonując oceny złożonych ofert. (...)” (tak w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 28 stycznia 2015 r., sygn. akt KIO 110/15).
Justyna Andała-Sępkowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Kiedy wyliczenie ceny z błędnym VAT zmusza do odrzucenia oferty?
omyłkaJeżeli wykonawca popełnił błąd w obliczeniach stawki netto i brutto oraz nie podał stawki VAT zamawiający musi niestety odrzucić ofertę jako zawierającą błędy w obliczeniu ceny. -
Zasady korekty oferty pod kątem kwot netto, brutto i VAT
Przetargi krok po krokuZgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 12 ustawy Pzp zamawiający jest zobowiązany zawrzeć w siwz opis sposobu obliczenia ceny, który ma wpływ na możliwość i sposób poprawienia ewentualnych omyłek w treści oferty. -
Mechanizm podzielonej płatności w postępowaniach wszczętych przed 1 listopada 2019 r. i trwających po tym dniu
obowiązek podatkowyObowiązki zamawiającego związane ze zmianami wprowadzanymi ustawą zmieniającą ustawę o VAT w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, których przedmiot był objęty zakresem załącznika nr 15 do ustawy o VAT, wszczętymi przed dniem wejścia w życie ustawy tj. 1 listopada 2019 r. należy ustalać m.in. z uwzględnieniem przepisów przejściowych zawartych w nowelizacji ustawy o VAT.