Pytanie:
Zgodnie z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia dołączają do oferty oświadczenie, z którego wynika, które roboty budowlane, dostawy lub usługi wykonają poszczególni z nich. Czy wykonawcy zawsze muszą składać oświadczenie (np. spółka cywilna, która ubiega się o zamówienie)? Co w sytuacji, gdy zamawiający nie postawił w procedurze warunków udziału? Czy w przypadku braku oświadczenia podlega ono obligatoryjnie uzupełnieniu? Czy oświadczenie może wskazywać, że jeden członek konsorcjum wykona 100% zamówienia? Czy też musi zaistnieć podział, np. jeden konsorcjant zrealizuje prace elektryczne, a drugi sanitarne? Prosimy o bliższą interpretację art. 117 ustawy Pzp.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, jest składane wówczas, gdy zamawiający uzależnił możliwość ubiegania się o zamówienie od spełnienia przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu w zakresie uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej oraz wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia. Zgodnie z nowymi regulacjami tylko ten spośród wykonawców, który wykazuje spełnienie warunku, może realizować zakres świadczenia, do wykonania którego określone zdolności są wymagane. A contrario, jeżeli w postępowaniu nie postawiono wskazanych warunków, oświadczenie nie będzie konieczne.
Oświadczenie, co do zasady, podlega uzupełnieniu w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem wyjątków tam określonych.
Treść oświadczenia musi potwierdzać, że wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia spełniają warunki udziału w postępowaniu w sposób opisany w ustawie Pzp. Innymi słowy powinno wskazywać, że roboty budowlane lub usługi zrealizuje podmiot, który ma wymagane doświadczenie, a część świadczenia, do realizacji której są wymagane uprawnienia, wykona ten, który posiada stosowne uprawnienia. Ustawodawca nie ingeruje we współpracę wykonawców w inny sposób niż wyżej opisany. Tym samym nie jest wykluczona sytuacja, w której wykonawcy wejdą w konsorcjum, po to by zsumować potencjały. Przykładowo jeden wykonawca będzie odpowiedzialny za realizację zamówienia, drugi zaś za finansowanie, organizację i logistykę.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy realizacja zamówienia za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej spełnia wymóg zatrudnienia na umowę o pracę?
agencja pracy tymczasowejWykonywanie usług przez pracowników tymczasowo zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę, może zostać uznane za spełnienie wymogu zatrudnienia, o którym mowa w art. 29 ust. 3a ustawy Pzp. -
Czy przy wynagrodzeniu ryczałtowym niezbędny jest kosztorys ofertowy?
wynagrodzenie ryczałtoweW przypadku określenia przez zamawiającego ryczałtowej formy wynagrodzenia kosztorys (szczególnie, jeżeli nie był wymagany przez zamawiającego) ma charakter pomocniczy. -
Jak ocenić ofertę konsorcjum w procedurze prowadzonej według zasady konkurencyjności?
roboty budowlaneZasadne i bezpieczne wydaje się zastosowanie na drodze analogii przepisów ustawy Pzp, w każdej sytuacji nierozstrzygniętej w ramach wytycznych do stosowania zasady konkurencyjności.