Pytanie:
Czy jeżeli zamawiający w SIWZ i ogłoszeniu o zamówieniu zawarł przesłankę art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy Pzp, to musi z niej skorzystać w sytuacji, kiedy ofertę złożył wykonawca, który nie wykonał wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego, czy też jest to czynność w takim wypadku obligatoryjna. Przepis art. 25 ust. 5 mówi, że zamawiający może wykluczyć wykonawcę.
Odpowiedź:
Jeżeli zamawiający wskazał w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w SIWZ fakultatywne przesłanki wykluczenia, to ma on obowiązek do późniejszego badania wykonawców pod tym kątem.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 2 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 3 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Obowiązek taki wynika nie tylko z przepisów dotyczących wykluczenia wykonawcy, ale również m.in. z art. 7 ust. 1 Pzp, który nakazuje zamawiającemu przygotowanie i przeprowadzenie postępowania w sposób zapewniający równe traktowanie wykonawców, oraz z art. 7 ust. 3 ustawy Pzp, który nakazuje udzielenia zamówienia wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami Pzp.
Skoro zatem zamawiający samodzielnie zdecydował, że będzie badał wykonawcę pod kątem wykluczenia z postępowania w oparciu o podstawę wskazaną w art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy Pzp, to ma on potem obowiązek wykluczyć z postępowania wykonawcę, który z przyczyn leżących po jego stronie nie wykonał lub też nienależycie wykonał w istotnym stopniu wcześniejszą umowę w sprawie zamówienia publicznego, zawartą z zamawiającym, co doprowadziło do rozwiązania umowy lub do zasądzenia odszkodowania. Fakultatywność zastosowania przesłanek wskazanych w art. 24 ust. 5 ustawy Pzp poprzez użycie sformułowania „zamawiający może wykluczyć wykonawcę" dotyczy decyzji zamawiającego w tym zakresie na etapie tworzenia SIWZ, a co za tym idzie – również sporządzania ogłoszenia o zamówieniu, gdzie w myśl art. 36 ust. 1 pkt 5a ustawy Pzp w SIWZ zamieszcza się podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust. 5 ustawy Pzp, natomiast zgodnie z art. 41 pkt 7 ustawy Pzp w ogłoszeniu o zamówieniu zamieszcza się warunki udziału w postępowaniu oraz podstawy wykluczenia.
Marta Mikulska-Nawacka
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jakie są zasady składania i uzupełniania oświadczenia konsorcjum z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp?
oświadczenieOświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, jest składane wówczas, gdy zamawiający uzależnił możliwość ubiegania się o zamówienie od spełnienia przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu w zakresie uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej oraz wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia. -
Czy zgodnie z nową ustawą Pzp istnieje obowiązek podawania obligatoryjnych podstaw wykluczenia?
wykluczenieObligatoryjne podstawy wykluczenia mogą być wskazane w SWZ poprzez odesłanie do art. 108 nowej ustawy Pzp lub poprzez zacytowanie tego przepisu w treści SWZ. -
Kiedy wykluczyć wykonawcę za popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, prawu pracy i socjalnemu?
wykluczenieZgodnie z art. 25a ust. 2 ustawy Pzp, do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawca dołącza aktualne na dzień składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oświadczenie w formie JEDZ w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w siwz.