Pytanie:
Prowadzimy procedurę zasady konkurencyjności zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności (…) na roboty budowlane o wartości powyżej progów unijnych. Czy możemy udostępnić dokumentację techniczną (przede wszystkim projekt budowlany), która stanowi tajemnicę zamawiającego, dopiero po przekazaniu przez wykonawców oświadczenia o zachowaniu poufności? Czy wymaga to jakiejś specjalnej procedury, dodatkowych terminów, itp.?
Odpowiedź:
Zamawiający udzielając zamówienia w trybie zasady konkurencyjności, w którym część zapytania ofertowego dotycząca opisu przedmiotu zamówienia jest objęta tajemnicą przedsiębiorstwa – udostępnia te dokumenty na wniosek wykonawcy, po uprzednim złożeniu przez niego oświadczenia, w którym zobowiąże się on do zachowania poufności tych dokumentów i zawartych w nich informacji po ich otrzymaniu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z treścią Wytycznych w zakresie kwalifikowalności beneficjent jako zamawiający prowadzący postępowanie w trybie zasady konkurencyjności jest zobowiązany opisać przedmiot zamówienia zgodnie z regułami określonymi w sekcji 6.5.2 pkt 5–7.
Jak opisać zamówienie zgodnie z Wytycznymi?
Wskazane powyżej zapisy Wytycznych brzmią następująco:
„(…) Przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Jeżeli nie uzasadnia tego przedmiot zamówienia, opis przedmiotu zamówienia nie może zawierać odniesień do znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli mogło by to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się stosowanie takich odniesień, jeżeli niemożliwe jest opisanie przedmiotu zamówienia w wystarczająco precyzyjny i zrozumiały sposób zgodnie ze zdaniem pierwszym. Takim odniesieniom muszą towarzyszyć słowa »lub równoważne«. W przypadku gdy zamawiający korzysta z możliwości zastosowania takich odniesień, nie może on odrzucić oferty jako niezgodnej z zapytaniem ofertowym, jeżeli wykonawca udowodni w swojej ofercie, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w zapytaniu ofertowym.
(…) Z uwagi na konieczność ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa dopuszcza się możliwość ograniczenia zakresu opisu przedmiotu zamówienia, przy czym wymagane jest udostępnienie uzupełnienia wyłączonego opisu przedmiotu zamówienia potencjalnemu wykonawcy, który zobowiązał się do zachowania poufności w odniesieniu do przedstawionych informacji, w terminie umożliwiającym przygotowanie i złożenie oferty.
(…) Do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień, o którym mowa w rozporządzeniu (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz.Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 6, t. 5, str. 3)".
Agnieszka Wiśniewska-Celmer
Więcej na www.portalzp.pl
-
Sprawdź, jak zamówić usługę społeczną na nowych zasadach
usługi publiczneOd 1 stycznia br. zamówienia, których przedmiotem są usługi społeczne, o wartości mniejszej niż 750.000 euro, są udzielane na zasadach analogicznych do postępowań krajowych. -
Kryterium "oryginalności tonerów i tuszy" naraża zamawiającego na zarzuty wykonawców
kryterium ocenyZgodnie z art. 241 ust. 3 obecnie obowiązującej ustawy Pzp kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej lub finansowej. -
Jak ocenić ofertę konsorcjum w procedurze prowadzonej według zasady konkurencyjności?
roboty budowlaneZasadne i bezpieczne wydaje się zastosowanie na drodze analogii przepisów ustawy Pzp, w każdej sytuacji nierozstrzygniętej w ramach wytycznych do stosowania zasady konkurencyjności.