Pytanie:
Zwracam się z prośbą o pomoc w odpowiedzi na zarzuty kontroli w postępowaniu prowadzonym w drodze przetargu nieograniczonego w progach krajowych. Kontrola wychwyciła (i jak się okazuje słusznie niestety) nieprawidłowości, które polegały na tym, że w pkt IV.2.3. ogłoszenia o zamówieniu wskazano brak zastosowania art. 24aa ust. 1, natomiast w pkt V.5. siwz poinformowano o zastosowaniu art. 24aa ustawy Pzp.
Ponadto w wezwaniu do firmy X nie wskazano konieczności złożenia załącznika nr 6, którego nie było w ofercie, a wykonawca (bez wezwania) przedstawił dokument. Z kolei w wezwaniu do firmy Y wskazano konieczność złożenia załącznika 6, podczas gdy został on przedstawiony razem z ofertą. Pomyliłam adresatów pism i stąd to zamieszanie. Jak podejść do tej sytuacji?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Na podstawie opisanego stanu faktycznego tj. bez zapoznania się ze szczegółami zarzutu wskazanego w wynikach kontroli, nie sposób jest jednoznacznie wskazać, jaki sposób obrony przyjąć jako właściwy.
Odnosząc się wyłącznie do informacji zawartych w pytaniu, należy jednak stwierdzić, że stawiane zarzuty najprawdopodobniej nie zostaną potraktowane jako mające wpływ na wynik postępowania. W takich okolicznościach, oraz uwzględniając oczywiste wewnętrzne sprzeczności w dokumentach zamówienia i niepoprawne treści kierowane do wykonawców pism, nie widzę możliwości podważania zasadności postawionych zarzutów.
Jedyne co zamawiający powinien w mojej ocenie uczynić, to wykazać, że stwierdzone naruszenia nie miały wpływu na wynik postępowania.
Opisane w treści pytania naruszenia ustawy Pzp zostały stwierdzone zasadnie. Nie ma bowiem wątpliwości, że o zastosowaniu „odwróconego modelu badania ofert", zamawiający był zobowiązany w sposób jednoznaczny poinformować wykonawców.
Oczywiście, można by tu wskazać, że art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (uchylonej), przesądza o konieczności poinformowania o tym w siwz lub w ogłoszeniu o zamówieniu. Niemniej jednak jeżeli informacja ta jest przekazywana w dwóch dokumentach, powinna być jednoznaczna.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Wykonawca nie uwzględnił zmian w formularzu oferty - jak ocenić dokumenty?
ocena dokumentacjiZamawiający powinien dokonać poprawienia złożonego przez wykonawcę formularza oferty, doprowadzając brzmienie tego formularza do zgodności z treścią SIWZ po dokonanych przez zamawiającego zmianach. -
Zamawiający nie odpowiedział na pytania do SWZ w zakończonym przetargu - co teraz?
przetarg nieograniczonyObowiązek udzielenia wyjaśnień w toku postępowania pojawia się w sytuacji, gdy wniosek wykonawcy o udzielenie takich wyjaśnień wpłynie do zamawiającego nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert (art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp - dla przetargu nieograniczonego powyżej progów UE, zgodnie z nieaktualnymi już przepisami, które jednak obowiązują dla postępowania, o którym mowa w pytaniu). -
Jak przebiega procedura podstawowa w III wariancie?
negocjacje z ogłoszeniemZgodnie z nową ustawą Pzp zamawiający sporządza we wskazanej procedurze opis potrzeb i wymagań dostępny na stronie WWW prowadzonego postępowania od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych.