Pytanie:
Czy można w regulaminie komisji przetargowej powierzyć znaczną część czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego np. przewodniczącemu komisji? W starostwie powiatowym zamawiającym jest powiat, kierownikiem zamawiającego jest zarząd powiatu. Sporym utrudnieniem jest zwoływanie zarządu, w sytuacji gdy chcemy wydłużyć termin składania ofert, odpowiedzi na pytania wpływają na zmianę SWZ lub ogłoszenia. Członkowie zarządu nie zawsze są dostępni. Wcześniej wydłużano terminy składania ofert i całą procedurę tak, aby dostosować się do posiedzeń zarządu. Czy kierownik zamawiającego może (w formie uchwały) np. zatwierdzić SWZ, czy lepiej, żeby zatwierdził wypełniony przez pracownika merytorycznego i zatwierdzony przez skarbnika wniosek o wszczęcie postępowania, a samo przeprowadzenie postępowania aż do zatwierdzenia wyboru wykonawcy (czyli opracowanie SWZ, ogłoszenie, odpowiedzi na pytania, badanie ofert itd.) powierzyć przewodniczącemu komisji przetargowej? Obecnie na podstawie uchwały wykonanie jej powierza się przewodniczącemu zarządu, czyli odpowiedzi na pytania i wezwania do uzupełnienia dokumentów itp. podpisywał przewodniczący zarządu, a nie np. przewodniczący komisji przetargowej.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Kierownik zamawiającego zawsze ma prawo powierzyć zastrzeżone dla siebie czynności wynikające z rozdziału 6 ustawy Pzp innej osobie – pracownikowi zamawiającego (art. 52 ust. 2 Pzp). Temu celowi służy stosowne pełnomocnictwo (w formie pisemnej), w którym zarząd powiatu umocuje do podejmowania czynności kierownika zamawiającego inną osobę lub osoby.
Agata Smerd
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy skarbnik gminy, który podpisuje umowę, złoży oświadczenie o konflikcie interesów?
Oświadczenie o konflikcie interesówJeśli skarbnik gminy jedynie parafuje umowę oraz nie jest kierownikiem zamawiającego, członkiem komisji przetargowej, nie wykonuje czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania, nie ma wpływu na jego wynik, nie udziela zamówienia, to nie jest zobowiązany do składania oświadczeń z art. 56 ust. 2 i 3 ustawy Pzp. -
Przedłużenie terminu składania ofert przy braku terminowej odpowiedzi na pytania do SWZ?
termin składania ofertChoć nie zostało to uregulowane wprost w ustawie Pzp, to zamawiający powinien zamieścić informację o zmianie tego terminu na stronie internetowej, niezwłocznie po powzięciu takiej decyzji. -
Zamówienia sektorowe poniżej progów unijnych - regulamin zgodny z nową ustawą Pzp
zamawiający sektorowyZamawiający sektorowi stosują ustawę Pzp, kiedy wartość zamówienia sektorowego jest równa progom unijnym lub od nich wyższa.