Pytanie:
Postępowanie na zamówienie powyżej progów unijnych jest prowadzone na podstawie starej ustawy Pzp. W siwz oraz ogłoszeniu jako kryteria oceny ofert podaliśmy 60% cena i 40% doświadczenie personelu. W szczegółowym opisie przyznawania punktów popełniono błąd i tak ustalono kryteria, że maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania to łącznie 30%. Złożono kilka ofert i niestety żaden z wykonawców nie zauważył omyłki. Czy z powodu tego błędu musimy unieważnić postępowanie zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W tej sytuacji najprawdopodobniej należy unieważnić postępowanie.
Przesłanka unieważnienia procedury z art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp składa się z koniunkcji dwóch okoliczności, których wystąpienie warunkuje zastosowanie regulacji.
1. Po pierwsze, musi wystąpić naruszenie przepisów ustawy regulujących udzielanie zamówienia (wada postępowania) – w odróżnieniu od wady, którą można przypisać umowie.
2. Po drugie, wada postępowania skutkuje niemożliwością zawarcia ważnej umowy w sprawie zamówienia. Wada musi być na tyle istotna, iż niemożliwe staje się zawarcie ważnej umowy. Nie może być to jakakolwiek wada, którą obarczone jest postępowanie. Konieczne będzie wystąpienie związku przyczynowego pomiędzy zaistniałą wadą a niemożnością zawarcia umowy. W dodatku nieprawidłowość ta musi być niemożliwa do usunięcia.
Renata Dzikowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy można powołać się na zasoby podmiotu trzeciego, aby uzyskać punkty w kryterium doświadczenie?
podmiot trzeciJeżeli siwz reguluje kwestię korzystania w podmiotów trzecich w ramach kryterium, to należy przede wszystkim przestrzegać reguł określonych przez zamawiającego. -
Mała popularność wariantów negocjacyjnych trybu podstawowego
tryb podstawowyUstawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019 ze zm.) wprowadziła w przypadku zamówień o wartości poniżej progów unijnych trzy nowe tryby - tryb podstawowy bez negocjacji, tryb podstawowy z negocjacjami fakultatywnymi, tryb podstawowym z negocjacjami obligatoryjnymi (odpowiednio art. 275 pkt. 1 - 3). -
Dostawa paliwa - szacowanie zamówienia i kryteria oceny ofert
paliwaObliczając wartość szacunkową, można zamiast ceny paliwa w dystrybutorze (na konkretnej stacji paliw) przyjąć średnią cenę paliwa z województwa, gdzie ma siedzibę zamawiający. Dane takie można znaleźć w Internecie (np. na stronie https://www.e-petrol.pl/notowania/rynek-krajowy/ceny-stacje-paliw).