Wejście w życie przepisów nowej ustawy Prawo zamówień publicznych[1] zmieni między innymi dopuszczalne formy komunikacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pomiędzy zamawiającym a wykonawcami ubiegającymi się o uzyskanie zamówienia.
Ustawodawca dopuścił, dla zamówień poniżej progów UE, jako możliwą formę komunikacji nie tylko formę elektroniczną ale również w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym[2].
W związku z powyższym dla zamówień, których wartość mieści się w przedziale od 130.000,00 zł. netto do kwot określonych w tzw. progach unijnych, wykonawcy mają możliwość wykorzystania jednej z trzech form komunikacji z zamawiającym.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 17 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Elektroniczna forma czynności prawnej
Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej[3].
Podpis zaufany
Aby złożyć na dokumentach dotyczących zamówienia publicznego podpis zaufany należy dysponować profilem zaufanym. Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis.
Profil zaufany potwierdza tożsamość obywatela — podpis potwierdzony profilem zaufanym, podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny, skutecznie zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.
Należy pamiętać, że każdy obywatel może posiadać tylko jeden podpis zaufany.
Profil zaufany umożliwia korzystanie z podpisu zaufanego w zamówieniach publicznych o wartości poniżej progów UE. Profil zaufany można założyć przykładowo poprzez strony internetowej wybranych banków lub stronę www.gov.pl
Podpis osobisty
Podpis osobisty to zaawansowany podpis elektroniczny w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE, weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego.
Podpisem osobistym dysponują osoby posiadające e-dowód.
E-dowód to dowód osobisty wyposażony w warstwę elektroniczną, czyli elektroniczny chip, w którego pamięci są m.in. dane identyfikacyjne właściciela, w tym jego zdjęcie biometryczne.
Opatrzenie dokumentu podpisem osobistym wywołuje w stosunku do podmiotu publicznego skutek prawny równoważny podpisowi własnoręcznemu. Należy jednak pamiętać, że opatrzenie danych podpisem osobistym w stosunku do podmiotu innego niż podmiot publiczny wywołuje wyżej wskazany skutek prawny (równoważność podpisowi własnoręcznemu) wyłącznie w przypadku, w którym obie strony wyrażą na to zgodę.
Autor: Marek Okniński
[1] ustawa z dnia 24 października 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019)
[2] patrz: art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019)
[3] patrz: art. 781 Kodeksu cywilnego
-
Wysokość kary umownej jako kryterium oceny ofert
kara umownaWysokość kary umownej za zwłokę w wykonaniu zamówienia stanowić może miernik gwarancji jakości realizacji zamówienia, podobnie jak inne kryteria oceny ofert, takie jak termin realizacji zamówienia czy długość okresu gwarancji[3]. -
Jak zdefiniować brak zmiany pierwotnych warunków zamówienia?
warunki zamówieniaW rozumieniu wyżej wskazanego przepisu istotną zmianą warunków zamówienia jest zmiana pierwotnych warunków zamówienia, której wpływ na cenę oferty lub krąg wykonawców zainteresowanych ubieganiem się o udzielenie zamówienia będzie znaczący. -
Skutki złożenia JEDZ w języku obcym
jednolity europejski dokument zamówieniaZgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 2 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznych postępowanieo udzielenie zamówienia prowadzi się w języku polskim, chyba, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Zamawiający przewidział możliwość złożenia poszczególnych dokumentów również w jednym z języków powszechnie używanych w handlu międzynarodowym lub języku kraju, w którym zamówienie jest udzielane.