Prezydent Miasta Poznania ogłasza powszechną akcję deratyzacyjną w Poznaniu
19.03.2025
34367699
MIASTO POZNAŃ WYDZIAŁ OBSŁUGI URZĘDU
ul. PL. KOLEGIACKI 17
61-841
POZNAŃ
PREZYDENT MIASTA POZNANIA
KOMUNIKAT
Ogłaszam powszechną akcję deratyzacyjną w Poznaniu
w terminie od 1 do 30 kwietnia 2025 r.
Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności.
W celu ograniczenia liczebności gryzoni podlegających zwalczaniu należy stosować wyłącznie rodentycydy (preparaty gryzoniobójcze), dopuszczone do stosowania przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – i każdorazowo zgodnie z instrukcją na etykiecie produktu co do dawki, rodzaju i miejsca wyłożenia preparatów.
O skuteczności deratyzacji decyduje przeprowadzenie jej w jednym terminie w granicach administracyjnych miasta i objęcie nią obszarów zabudowy wielolokalowej (ze szczególnym uwzględnieniem piwnic, miejsc gromadzenia odpadów komunalnych i wolno stojących komórek oraz pomieszczeń gospodarczych) i usługowej. Pełen wykaz obiektów znajduje się na stronie internetowej www.poznan.pl/gk (zakładka Czyste Miasto).
Zasady:
- Należy wyłożyć preparaty na czas trwania akcji, tj. na okres co najmniej 30 dni
(od 1 do 30 kwietnia 2025 roku), oraz na bieżąco uzupełniać w miarę poboru. - Należy umieścić preparaty w trwałych stacjach deratyzacyjnych – odpornych na zniszczenie i łatwe otwarcie. Stacje trzeba przytwierdzić do podłoża tam, gdzie jest to możliwe.
- W okresie wyłożenia preparatu szczególnym nadzorem należy otoczyć dzieci, podopiecznych oraz zwierzęta domowe.
- Rewir objęty deratyzacją należy oznakować w miejscach widocznych (w tym na drzwiach piwnic i garaży) komunikatami ostrzegawczymi o następującej lub podobnej treści:
UWAGA! DERATYZACJA!
Wyłożono preparaty gryzoniobójcze.
Zabrania się przenoszenia i otwierania stacji z umieszczoną wewnątrz substancją.
W obszarze usytuowania stacji zaleca się zachowanie ostrożności –
szczególnie w przypadku dzieci i zwierząt domowych.
- Stacje deratyzacyjne należy w sposób czytelny oznakować komunikatem zawierającym następujące lub podobne informacje:
- ostrzeżenie „Nie przenosić ani nie otwierać. Zawiera substancję gryzoniobójczą”;
- informacje o nazwie produktu lub numerze pozwolenia;
- informacje o substancjach czynnych;
- napis „W razie wypadku należy skontaktować się z ośrodkiem kontroli zatruć w Poznaniu
tel. 61 847 69 46, 61 848 10 11, nr alarmowy 112”.
- Martwe gryzonie należy usuwać niezwłocznie.
- Kontrolę nad prawidłowością przebiegu deratyzacji w zakresie realizacji tych zapisów sprawuje Straż Miejska Miasta Poznania i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu.
- Po zakończeniu akcji zaleca się pozostawienie zainstalowanych stacji do dalszego użytku w miarę potrzeb. W przypadku stwierdzenia poboru preparatów – indywidualne działania należy kontynuować aż do ustania problemu, niezależnie od zakończenia akcji powszechnej.
- Koordynatorem działań związanych z deratyzacją jest Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.
Podstawa prawna: § 29 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania – załącznika do uchwały Nr LII/968/VIII/2021 Rady Miasta Poznania z dnia 28 września 2021 r. (t.j. Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2023 r. poz. 12094) – w związku z art. 22 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 924 z późn. zm.) oraz art. 117 §1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2119 z późn. zm.).